info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Ticaret HukukuŞirket Avukatı Bulundurma Zorunluğu

19 Eylül 2018

Ülkemizde kanunda belirtilen 250.000,00 TL sermayesi olan Anonim şirketleri ile 100 ün üstünde üyesi olan kooperatiflerin avukat bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Böylelikle büyük şirketlerin işlerinde yaşanan sorunlar, şirketler arasında oluşan anlaşmazlıklar ya da resmi işlemlerde yapılan hukuksuzluklar kanun önünde çözüme kavuşturulur. Bunun için haksız durumda olduğunu düşünen ve adalet arayışına giren insanlar avukatlar yardımı ile hukuk önünde haklarını ararlar. Kimi zaman davalar kazanılsa da kimi zaman kaybedilebilir. Bunun için insanlar çalışacakları avukata güvenmek isterler. Ayrıca seçtikleri bu avukatların alanında uzman ve deneyimli olmasını isterler. Avukatlar kimi zaman gerçek kişilerin davaları yerine şirketlerin davaları ile de ilgilenir. Her ne kadar avukatlıkta uzmanlık analı olmasa da bu çalışma alanı ile ilgilenen avukatlar şirket avukatı olarak da bilinir. Şirket avukatları birlikte çalıştıkları şirketlerin hukuki süreçleri ile ilgilenirler. Şirketlerin kişilerle, diğer şirketlerle ya da resmi kurumlarla olan anlaşmazlıklarını hukuki yollardan çözmeye çalışırlar. Bu nedenle şirket sahipleri şirket konularında güvenebilecekleri şirket avukatı ile çalışmak isterler.

Şirket Avukatı Nasıl Bulunur

Şirketler sürekli olarak avukatlara ihtiyaç duyabilirler. Şirketler faaliyette bulundukları süre boyunca çeşitli davalar ile karşı karşıya kalırlar. Bir şirketin diğer bir şirketle olan piyasa rekabeti kimi zaman hukuksuzluklara ve anlaşmazlıklara neden olabilir. Böyle durumlarda şirketler kendilerini savunmak için şirket avukatı ihtiyacı duyarlar. Ayrıca şirketler bulundukları devletin hukuk kurallarına ve çalışma kanunlarına göre iş yapmak zorundadır. Bunun için gerekli resmî kuruluşlardan izinlerin alınması gerekir. Hukuka aykırı bir iş yapıldığında ise devlet şirketin işlerine müdahale edebilir. Bu gibi durumlarda oluşan hukuki süreçlerin şirketin lehine çözümlenebilmesi için şirketler avukatları ile kendilerini savunurlar. Özellikle Ankara gibi büyük illerde adliyelerin fazla sayıda olması nedeniyle şirketlerin avukat ile çalışmaları faydalı olacaktır.

Şirket Avukatı Görevleri

Birçok şirket sahibine göre şirketin avukat ile çalışması o şirketin gelecekte olumlu yönde ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü şirketler piyasada bulundukları süre boyunca sürekli olarak hukuki süreçlerle mücadele ederler ve çoğu zaman haksızlıklar karşısında ayakta kalmaya çalışırlar. Şirketler açılmadan önce ve ilk açıldıkları zaman devletten gerekli izinleri alıp gerekli yerlere müracaat etmeleri gerekmektedir. Birçok şirket bu gibi resmî işleri düzenlemek için şirket avukatı ihtiyacı duyarlar. Ancak her avukat şirket avukatlığı için en iyi aday olmayabilir. Şirketlerin işlerini bilen, şirketin çalıştığı alan ile ilgili düzenlemiş kanun ve yönetmelikleri bilen ve tercihen daha önce bu alanlarda faaliyetlerde bulunmuş şirketlerle çalışmış olan avukatlar diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Bu sayede olası sorunların önüne geçilebilir. Avukatlar bu yönde kendilerinin reklamlarını yapamayacağından bulunan avukat ile yapılacak görüşme neticesinde anlaşma sağlanması faydalı olacaktır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr