Site icon Ankara Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK

Avukat Danışma Ücreti

Avukat Danışma Ücreti her yıl Avukatlık Ücret tarifesi ile belirlenmekte, her yıl güncellenmektedir. Toplumun büyük kısmı bu konuda duyarlı olmasına rağmen her nedense bazı kişilere bu ücret anlamsız gelmektedir. Meslek hayatımızda karşılaştığımız yakınılan konulardan biridir. Hatta ücreti baştan söylediğim için 10 yıldır daha hiç Avukat Danışma Ücreti alamadım diyen avukatlar vardır. Ücreti baştan söyledim demesi önemli bu kişiler danışmanın ücretsiz olabileceğini düşünmekte, ücret söylendiğinde vazgeçmektedir. İşe yeni başlayan avukat meslektaşlarımız, yada ödeme yapılmayabileceğini düşünmeyen meslektaşlarımız hizmeti verdikten sonra ücreti ödemeyenlerden ücret talep ettiklerinde bu sorunla karşı karşıya gelmektedirler. Karşılaştığımız, meslektaşlarımızdan duyduğumuz bir çok itiraz şekli olmakla birlikte Danışanlar arasında ödeme yapmamak için öne sürülen en sık karşılaşılan iki itiraz şunlardır;

Ne Söylediniz ki Ücret İstiyorsunuz

En sık karşılaşılan itirazlardan biridir. Danışan kişi aklındaki tüm soruları sorar, hatta akrabası, komşusu v.s kim varsa, yanında getirdiği arkadaşı da -Ya avukatım bizim de şöyle bir sorunumuz var deyip o da tüm derdini, sıkıntısını anlatır. Danışma hizmeti layıkıyla verilir. Her şey bittikten sonra ise Teşekkür edilip gidilmek istenir. Tarafımızca yada sekreter arkadaş tarafından Avukat Danışma Ücreti talep edildiğinde; -Ya avukatım ayıp olmuyor mu? Ne söylediniz ki ücret istiyorsunuz? cevabıyla karşılaşma oranı yüksektir. Sizin yıllarca okuyup edindiğiniz tecrübe ile verdiğiniz cevapları Ne söylediniz ki? olarak nitelendirmektedir.

Avukat Danışma Ücreti

Sadece Bir Dilekçe Yazdınız

Diğer bir itiraz konusu da sadece dilekçe yazıldığının iddia edilmesidir. Yine danışan kişi gelir sıkıntısını, derdini, talebini anlatır. Dersiniz ki; Bu böyle olmaz, yazılı başvuru yapın yada ihtar gönderin. Biz gönderelim desek zaten konuşmaya başlamadan önce maddi problemlerinin olduğunu üstüne basa basa söylerler. Biz de buna mahal vermemek, en azından ihtar, dilekçe sunumu safhasını kişinin kendisinin yapmasını sağlamak için biz hazırlayalım, siz takibini yapın deriz. Kişinin talebi doğrultusunda gerekli yazım işlemleri tamamlanıp ücret talep edildiğinde ise o klasik soru ile karşılaşılır. Sadece bir dilekçe yazdınız, ne ücreti? Hayır kişiler ücretin yüksek olduğu konusunda değil, varlığı konusunda itirazda bulunurlar. Hadi dese ki ücret çokmuş bir nebze anlam verilebilir. Ne ücreti demeleri başlı başına bir sorun. Avukatın olayı detaylandırıp, ileride yaşanacak tüm sorunlara karşı önlemini alıp, hukuki ve temiz bir anlatımla hazırladığı dilekçe, ihtar v.s tüm yazılar sadece bir dilekçe olarak tanımlanmaktadır.

Avukatlar bir şey alıp bir şey satmazlar. Para kazanmak için konuşurlar ve yazarlar. Bu konuşma ve yazma için ise yıllarını verirler. O yüzden yukarıda bahsedilen hususlarla ilgili bir daha düşünmek gereklidir. Avukatların da klasik bir cevabı vardır. Özel Doktora, Diş Hekimine gittiğinizde ne ücreti diye sormuyorsunuz da bize geldiğinizde niye soruyorsunuz? Çünkü Doktora, Diş Hekimine ücretsiz muayene olunamayacağı toplum tarafından kabullenilmişken nedense Avukat Danışma Ücreti konusu halen daha kabullenilmemektedir. Bu yüzden müvekkillerin, danışma hizmeti almak isteyenlerin Avukat Danışma Ücreti hususunda özen gösterilmesi mesleğin sağlıklı ilerlemesi açısından önemlidir.

Exit mobile version