Avukat Nasıl Olunur

Avukat Nasıl Olunur sorusunu kronolojik olarak açıklamak gerekirse;

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesinden mezun olmak avukat olmanın olmazsa olmazlarındandır. Yani Hukuk Fakültesini bitirmeden avukat olunması imkansızdır. Türkiye’de Hukuk Fakültesine kayıt olmak için YGS sınavında ilk 150.000 aday içerisinde girmek gerekmektedir. YGS nin yanı sıra Adalet Ön Lisans bölümünden mezun olup DGS ile de Hukuk Fakültesine geçiş yapılabilmektedir. Eğer Türkiye dışında (KKTC Hariç) bir ülkede Hukuk Fakültesi tercih edilecek ise YÖK tarafından Denklik verilip verilmediğinin araştırılması gerekmektedir. Eğer yurt dışındaki bir üniversiteden mezun olunursa Türkiye’de fark derslerin tekrar alınması gerekmektedir. Zira ülkeler arası hukuk sistemleri farklılık gösterdiğinden YÖK tarafından eksik derslerin tamamlatılması talep edilmekte, akabinde denklik verilmektedir.

Avukatlık Stajı

Avukat Nasıl Olunur konusunun ikinci aşaması Avukatlık Stajıdır. Avukatlık Stajı Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukat olmak isteyenlerin ikamet ettiği yada etmek istediği yerdeki Baro Başkanlığına başvurup, başvurunun kabul edilmesi ile başlar. Başvuru için gerekli belgelerin tamamlanması ve yanında staj göreceği 5 yıllık kıdeme sahip  avukatın olur vermesi ise staja başvurulur, engel halin olmaması halinde staja başvuru kabul edilir ve Stajyer Avukat olunur. Avukatlık Stajı süresi 1 yıl olup, başarı ve devam durumuna göre süre uzayabilmektedir. 1 yıllık stajın ilk 6 ayı Mahkemelerde, ikinci 6 ayı ise Avukat yanında yapılmaktadır. Bazı hallerde ise staj yapılmadan da avukatlığa başvurulabilmektedir. Örneğin belirtilen süre Hakimlik yada Savcılık yapmış olanlar staj yapmadan avukat olabilmektedir.

Avukatlığa Kabul

Hukuk Fakültesinden mezun olup staj tamamlandıktan yada hakimlik-savcılık mesleğini belirtilen süre yapmış olduğunun belgeleri ile Avukatlık mesleğinin yapılmak istenildiği yerin bağlı olduğu Baro Başkanlığına başvurularak avukatlık ruhsatının düzenlenmesi talep edilir. Başvuru incelenerek engel bir hal yok ise Türkiye Barolar Birliği tarafından Avukatlık Ruhsatnamesi düzenlenir çalışmak istediği yerdeki baro tarafından Avukatlık Yemini ettirilerek Baro Levhasına kaydolunur.

Böylece avukat nasıl olunur konusunu kısa da olsa açıklamış olduk.

 

Özet
Makale Adı
Avukat Nasıl Olunur
Tanım
Avukat Nasıl Olunur sorunu kronolojik olarak açıklayan yazı. Hukuk Fakültesi, Avukatlık Stajı, Baro.
Yazar
Yayımcı
Yıldız & Çolak Avukatlık Bürosu

This post is also available in: İngilizce