info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Pratik BilgilerAvukat Ne Demek?

24 Kasım 2019
https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2019/11/avukat-ne-demek.jpg

Avukat, yasaları uygulama hakkına sahip olan ve müvekkilinin haklarını korurken yasaları uygulama yükümlülüğü olan bir meslektir. İlgili Kanunlar gereği avukatla bağdaşan bazı işler şunlardır: hukuki danışmanlık ve dava takibi yapmak, soruşturma ve kovuşturma evresinde kişilere hukuki destek vermek, yasaların zorunlu kıldığı avukatın eşlik etmesi gereken hallerde şüpheli yada sanık müdafiliği yapmak.

Avukatlığın Tarihi Süreci

“Avukat” kelimesi için kullanılan terimler dünyanın her yerinde farklılık göstermektedir. Avukat, vekil, yasal danışman, hukuki temsilci gibi ünvanlar ülkelere göre çeviri yapıldığına karşımıza çıkmaktadır. Mesleğin kökeni, hatiplerin istekleri üzerine toplum adına konuştukları zaman sayılırsa, eski Yunanistan’a kadar uzanır. Bu kişiler yaptıkları işlemlerde vekillik yada toplulukta konuşma, hakemlik yapmaları gibi işlerden ücret alamıyorlardı ya da kendilerini bu meslek dalında örgütleyemiyorlardı. Yapılan iş bir meslek olarak tanımlanmadığından ücret almaları da yasaklanmıştı. Antik Roma’da ise örgütlenen bu topluluk  yapılan savunmaların bir meslek olduğu kabullendirdi ve o zamandaki ilk avukatlar, MÖ 204’te, İmparator Claudius mesleği yasallaştırıp yasağı kaldırdığında para kazanmaya başladılar.

Avukatlar Ne Yapar

Bir avukatın mahkeme duruşmalarına katılmasının haricinde farklı görevleri de vardır. Hukuki araştırmalar yapma, dilekçeler ve gerekli belgeleri düzenleme, uyuşmazlıklara vekil olarak katılma ve müvekkillerine hukuki haklarıyla alakalı danışmanlık yapma, sayılacak görevler arasında sadece birkaçıdır ve bu alanda yetkili olan tek kişidir.

Yürürlükte olan Kanunlar o kadar çeşitli ve kapsamlıdır ki, bir avukatın tüm hukuk dallarında yeterli bir hukuk danışmanlığı yapması olanaksızdır. Bu nedenle kendi ilgi alanlarına göre belirli hukuk dallarında uzmanlaşırlar. Ancak bu uzmanlaşmanın yasal bir dayanağı olmayıp unvan olarak da kullanılamaz. Çünkü avukatlar tüm alanlarda bilgi vermeye yetki sahibidir. Ancak kendi tercihi olarak işleri kabul edip etmemekte serbesttir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr