info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Bilişim HukukuBilişim Hukuku Avukatı Çalışma Alanları

7 Kasım 2018

Günümüzde her insanın hayatına etkin bir şekilde dahil olan internet, hem iletişim hem eğlence hem de alışveriş gibi birçok noktada kullanılmaktadır. Fakat internetin bu kadar yaygın bir şekilde kullanılması faydaları kadar zararlarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada karşılaşılan suçlar internet suçları ve bilişim suçları olarak adlandırılırken, genellikle e-ticaret sırasında ya da internette yapılan alışverişler ve görüşmeler sırasında nitelikli suçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi mağduriyetler ile karşılaşıldığı zaman, hakların talep edilmesi ve dava yoluna gidilmesi için avukatlar bilişim hukuku avukatı adı altında hizmet verebilmektedir. Avukatlar internet üzerinde yaşanan her konuda karşılaşılan mağduriyetlerin çözülmesi ve hukuki hakların kullanılması için dava sürecini profesyonel şekilde işletmekte ve bilişim hukuku oluşturulması için çalışmalar sergilemektedir.

blank
Bilişim Avukatı

Bilişim Avukatı Hangi Çerçevede Çalışmaktadır?

Ülkemizde bilişim hukuku internet suçları ve internette karşılaşılan zararlı olaylar yakın geçmişle beraber hayatımıza girmiş ve çok fazla yer almaya başlamıştır. Bu noktada bilişim avukatı internet üzerinde yaşanan bilişim ve internet suçları ve davaları ile ilgili danışmanlık hizmeti veren ve bu konuları analiz ederek bilişim ve internet konusunda teknik terimleri ve teknik işleyişi kullanabilen kişiler olarak görülmektedir. Avukatlar bu konuda hizmet verirken özellikle müvekkil ile iyi bir iletişim kurabilmek konusunda yetenekli olmalı ve aynı dili kullanarak sağlıklı bir sonuç oluşturabilmelidir. Normal bir dava sürecine göre deliller ve kullanılacak envanter çok kolay bir şekilde bulunmadığı için dijital yöntemleri kullanmayı bilmeli, internet ve bilgisayar konusunda iyi bir bilgi sahibi olmalı ve sürekli olarak teknolojik gelişmeleri takip etmelidir. Diğer noktada hukuki süreç diğer avukatlık hizmetlerindeki gibi benzer şekilde işlemektedir.

Bilişim Avukatı Ve Elektronik Ticaret

Ülkemizde son yıllarda geliştirilmiş olan elektronik ticaret ortaya E-Ticaret Hukuku konulu bir yasa çıkarmıştır. Elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında ve ayrıca Tüketicilerin Korunması Hakkında kanun bu konuda net bir hukuki düzlem oluşturmaktadır. Bu nedenle internet ve bilişim ile ilgili ortaya çıkan suçlarda müştekilerin savunulabilmesi ve hukuki sonucun elde edilebilmesi için bilişim avukatı olarak hizmet veren avukatların elektronik ticaret hukuku ve diğer hukuklar konusunda net bilgi sahibi olması ve tecrübe edinmesi gerekir. Yine internet üzerinde gelişmiş bir şekilde hizmet ve e-ticaret gerçekleştirmek isteyen kişiler de avukatlar ile çalışarak hukuki sistem elde edebilir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr