info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Aile Hukuku ve BoşanmaBoşanma Davası Açma

22 Kasım 2018

Yaşamın devam etmesi için insanlar evlenirler, çocuk sahibi olurlar. Hayatımızın en temel birimi olan Aileyi oluştururlar. Ülkemiz kanunlarına göre evlenmek için bazı prosedürleri tamamlamak gerekmektedir. Tamamlandıktan sonra da artık bir engel kalmamaktadır. Ancak ilerleyen zamanlarda eşler arasından evliliğin devam etmeyeceği düşünüyorsa ve taraflar bu birlikteliği yasal olarak sonlandırmak istiyorlarsa Boşanma Davası Açma işlemlerini de yapmaları gerekmektedir. Öncelikli olarak ayrılmanın en son çare olduğu düşünülmeli be birlikteliğin devamı için gerekenler yapılmalıdır. Yine de bir uzlaşma sağlanamıyorsa artık kanunlardaki sebeplerden birine dayanılarak ve yasal işlemler başlatılarak dava açılmalıdır. Aksi halde yasaların gerektirdiği gibi uygulamalar yapılmazsa boşanma gerçekleşmeyecektir.

Avukat İle Boşanma Davası Açma

Eğer eşlerden biri yada her ikisi de avukat ile çalışmak isterlerse noterden fotoğraflı özel vekaletname çıkarmaları gerekmektedir. Vekaletame verildikten sonra artık tüm işlemler vekaleten yapılacaktır ve tarafların birşey yapmasına gerek yoktur. Ancak Anlaşmalı Boşanmalarda tarafların bir kez hakim huzuruna çıkmaları ve taleplerini bizzat dile getirmeleri gerekmektedir. Daha sonraki işlemler yine vekil tarafından yapılacaktır. Duruşmaların tamamlanması ve kararın verilmesinin ardından gerekirse istinaf, temyiz yada karar kesinleştirme işlemleri de eşler olmadan halledilecektir. Boşanma Davası Açma artık UYAP sistemi üzerinden online olarak da yapılabildiği için avukatlar bürolarında internet üzerinden gerekli harç ve masraflarını ödeyerek işlemleri başlatabilmektedir.

blank
Boşanma Davası Açma

Avukatsız Boşanma Davası Açma

Hukuk profesyonelliği ve savunma mesleği olan avukatlık, davaların açılması ve takibi aşamasında kişilere vekalet etmektedir. Ancak kanunlarımızda avukatsız olarak da kişiler kendi davalarını takip edebilmektedirler. Her ne kadar hukuki bilgiden yoksun olarak boşanmaların sağlanmaması tavsiye edilse de herkesin kendine göre bir sosyo ekonomik durumu olmasından dolayı malesef bu hususa dikkat edilmemektedir. Boşanma Davası Açma da bu konulardan biri olup eğer kişiler vekilleri olmadan kendileri işlerini yapacaksa dilekçe ve duruşma aşamalarını da kendileri takip edeceklerdir. Site içeriğinde bu yönde kısa bilgiler yer almakta olup Hukuk Okur Yazarlığını arttırmak adına bazı temel bilgiler yer almaktadır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr