info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Aile Hukuku ve BoşanmaBoşanma Davası Nasıl Açılır

10 Ekim 2017

Dava, Aile mahkemesine verilecek dilekçe ile açılır. Dilekçede kanunda belirtilen zorunlu unsurların yanında boşanma nedenleri yazılacaktır. Zorunlu unsurlar ise, dilekçenin sunulacağı mahkeme, davacı ve davalı taraf ve adresler ile dilekçenin konu ve sonuç kısmı gibi unsurlardır. Boşanma davaları kişiye özel bir dava türü olduğundan örnek belgeler ile açılacak davalar kişileri hak kaybına uğratabilir. Bu sebeple Boşanma Davası Nasıl Açılır araştırması yapılırken dikkatli olunmalıdır. Zira dava reddedilirse yeni bir dava açmak için 3 yıl gibi bir süre beklenmesi gerekebilir. Evraklar hazırlandıktan sonra ekine deliller eklenir, harç ve masrafları yatırılır ve tevzi bürosu yada nöbetçi mahkemeye teslim edilir. Daha sonra dosya bir esas numarası alacaktır. 2018 de açılan bir davanın esas numarası da 2018 ile başlar.

Anlaşmalı, Çekişmeli ve Karşı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı Boşanma Davası, boşanmanın ne şekilde sonuçlanacağının açıklandığı protokol dayanak gösterilerek açılır. Bu anlaşma belgesi eşler tarafından birlikte imzalanarak mahkemeye sunulur. Çekişmeli Boşanma Davası ise nedenler belirtilerek açılır. Bu davada ayrılmak isteyen ve davayı açan kişi DAVACI, diğer eş ise DAVALI konumundadır. Dava açma aşaması yukarıda belirtilmiştir. Karşı Boşanma Davası, davayı açan kişiye karşı diğer eşin de evliliği sonlandırmak istediğini belirtir dava açmasıdır. Haklı nedenlerini sunarak dava açan kişinin tebligatını alan eş, aslında ben de istiyorum ve benim de haklı sebeplerim var diye düşünürse karşı dava açmak zorundadır. Aksi halde dava açmayan kişi boşanmayı isteyip haklı olsa dahi karşı tarafın talepleri dikkate alınacaktır. Aksi halde eşinin açtığı davayı kabul ettiğinden tüm mahkeme masraflarını ve varsa karşı tarafın avukatlık ücretini ödemek zorunda kalacaktır.

blank
Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır Hakkında

İşlemler için avukat tutmak zorunlu olmasa da hak kaybına neden olmamak için avukat eşliğinde hareket edilmesi faydalı olacaktır. Zira yapılan her bir işin geri dönüşü olmayabilir. Yukarıda izah edilen süreç tamamlandıktan sonran mahkemeye sunulan talepler ve belirlenen  duruşma günü davalı tarafa tebliğ edilmek üzere postaya verilir. Tebligatı alan taraf da boşanma davası nasıl açılır şekline bir arayışa girebilecektir. Bu araştırmaları yapılırken dikkatli olunmalı, kulaktan dolma ve hukuki dayanaktan yoksun bilgilerle işlemler yapılmamalıdır. Aksi halde hak kabına uğranılması kaçınılmazdır.  Davalarda mevzuata dikkat edilmelidir. Örneğin 2018 yılında işlem yapılacaksa bu yılda belirli tarihlerde geçerli olan mevzuat dikkate alınmalıdır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr