info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Aile Hukuku ve BoşanmaBoşanma Nedeniyle Maddi Tazminat

30 Ekim 2018

Boşanma Nedeniyle Maddi Tazminat alabilmek için tazminat isteyen eşin boşanmadan kaynaklı maddi bir zararı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra tazminat talep eden eşin boşanmaya konu olaylarda kusursuz yada diğer eşe göre daha az kusurlu olması gerekmektedir. Yani kusur olan ve boşanmaya sebebiyet veren eş tazminat talebinde bulunamaz. Yoksa bu dava kötü niyetli olarak açılabilecektir.

blank
Boşanma Nedeniyle Maddi Tazminat

Maddi Tazminata Talep Edebilmek İçin Aranan Şartlar

Maddi Tazminata hükmedilebilmesi için bazı şartların var olması gerekmektedir. Bu şartlara kısaca değinecek olursak;

  • Boşanmanın mahkeme kararı ile gerçekleşmesi ve kesinleşmesi
  • Talep eden eşin kusursuz olması yada diğer eşe göre daha az kusurlu olması
  • Boşanma sonucunda talep eden eşin maddi durumunda zayıflama meydana gelmesi yada zarar uğraması
  • Tazminatın bir eşi zenginleştirirken diğer eşi fakirleştirmemesi
  • Açılan davada açık bir şekilde tazminat isteğinde bulunulması

Boşanmanın Kesinleşmesi

Boşanma Davalarını diğer bir çok davadan ayıran temel noktalarından biri de uygulanması için kararın kesinleşmesi gerekmektedir. Kesinleşme kavramı ise; yerel mahkeme kararına itiraz edilmemiş olması yada itiraz edilse bile bozma yada onama sonrası tüm işlemlerin yapılarak artık başvurulacak bir üst mahkemenin olmaması durumudur.

Maddi Tazminatı Talep Edenin Kusursuzluğu

Maddi Tazminat talep eden eşin ya kusursuz olması yada diğer eşe nazaran daha hafif kusurunun olması gerekmektedir. Örneğin eşini aldatan ve boşanma davasında kusurlu olan eşin karşı taraftan tazminat talep etmesi hukuka aykırı olduğu gibi hayatın doğal akışına da aykırı olacaktır. Burada Maddi tazminat talep eden kişi aldatılan eş olmalıdır.

Maddi Duruma Göre Tazminat

Boşanma sonucunda maddi tazminatın kişilerin maddi durumlarına göre belirlenmesi gerekmektedir. Her iki tarafına asgari ücretle geçindiği, üzerlerine kayıtlı mal varlıkları olmadığı gibi başkaca bir geliri olmayan kişilerin yüklü boşanma maddi tazminatı ödemesi de hayatın doğal akışına aykırıdır. Bu sebeple Maddi Tazminatın kişilerin gelir durumuna göre belirlenmesi gerekmektedir.

Maddi Tazminat Nedeni

Eşlerin birbirlerinden maddi tazminat talep edebilmesi için ön koşullar yukarıda yazılmış olmakla beraber maddi tazminat için bir neden belirtilmesi de faydalı olacaktır. Örneğin çalışmayan ve boşanmada kusuru olmayan taraf nafakanın yanında boşanma sonucunda aciz duruma düşeceğinde belirli bir oranda maddi tazminat talebinde bulunabilir. Veya eşine güvenerek taksitli olarak bir kursa başlamış olan kişi de bu nedenleri belirterek maddi tazminat talep edebilir.

Davanın Açılması ve Tazminat Talebi

Boşanmaya Dayalı Davalarda Maddi Tazminat talebi Aile Mahkemelerinde açılan dava ile yada Boşanma Davası ile birlikte istenebilir. Boşanma sonrası açılacak davanın kesinleşmeden itibaren 1 yıl içinde açılması gerekmektedir. Eşler Bu davaları kendileri açabilecekleri gibi avukat yardımıyla da dava açabilirler.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr