info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Aile Hukuku ve BoşanmaBoşanmada Tazminat Davası

8 Kasım 2018

Çiftler arasında belirli bir anlaşmazlık yaşanması sonrasında evliliğin sona erdirilmesi, anlaşmalı yolla ya da çekişmeli yolla gerçekleşebilir. Bu noktada evliliğin sona erdirilmesi için anlaşmalı yola gidileceğinde çiftler tarafından birbirine tazminat ödenmesi konusunda maddi ve manevi tazminat belirlenebilir ve bu net rakam sözleşme içerisinde imza altına alınabilir. Fakat çiftler boşanma sürecinde çekişmeli bir durum içinde bulunduklarında, taraflar maddi ve manevi tazminat konusunda anlaşma sağlayamaz ve genellikle bu durum dava sürecinde de zorlayıcı bir nokta ortaya çıkarır. İşte bu nedenle boşanmada tazminat miktarının belirlenmesi, talep edilmesi ve elde edilmesi için dava sürecinde güçlü bir savunma gerekir.

Boşanma sürecinde tazminat maddi ve manevi olarak ikiye ayrılır. Bu noktada maddi tazminat için evlilik birliğinin sona ermesi ve tazminat ödeyecek tarafın kusurlu olması gerekmektedir. Tazminat talep eden taraf maddi menfaatleri konusunda zarar görmüş olmalı ve hükmedilen taraf ödeme gücüne sahip olmalıdır. Manevi tazminat konusunda ise yine kusur, menfaatte zarar ilişkisi ile kişilik haklarında zararın ortaya çıkması durumu gerekir.

blank
Boşanmada Tazminat

Boşanmada Tazminat İçin Dava Nasıl Açılabilir?

Genellikle boşanma süreci içerisine giren kişiler boşanma davasıyla birlikte boşanmada tazminat konusunda avukatlar ile görüştüklerinde, öncelikli olarak boşanma hikayesinin tam olarak bilinmesi gerekir. Çünkü bazen çiftler boşanma davasının tamamlanması sonrasında dahi ayrı bir dava ile tazminat talep edebilmektedir. Yani hukuki olarak boşanma kararının verilmesinden bir yıl sonrasında dahi yeniden dava açılabilir ve maddi tazminat talep edilebilir. Bu durum manevi tazminat için söz konusu değildir. Fakat bir yıl ardından dava hakkı zaman aşımına uğradığı için maddi tazminat davası açılma hakkı kalmaz. Dava hakkına sahip olan kişilerin bu süreç içerisine girebilmesi için boşanma ve boşanmaya sebep olaylar sonucunda kişilik zedelenmesi ve menfi zararlara uğramış olması gerekir.

Boşanmada Tazminat Nasıl Elde Edilir?

Hukuki süreçte boşanmada tazminat davası süreci ile yargı mercileri üzerinden talep edilir. Dava süreci sonrasında tazminat hakkı kazanıldığında, hukuki olarak avukatlar tarafından karşı taraftan tazminat bedeli olarak talep edilir. Mahkeme kararı gereği ile karşı tarafın belirli bir süre içerisinde tazminat bedelini ödemesi gerekir. Karşı taraf hukuki süreç içerisinde tazminat bedelini ödeme yoluna gitmediğinde, bu konuda yine hukuki yaptırımlar uygulanabilir. Bu süreç ile ilgili yasaların belirlediği bir çerçeve bulunmakta ve taraflar bu çerçeveye uygun şekilde hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde haklar konusunda çelişkiler ortaya çıkabilir ve farklı sorunlar yaşanabilir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr