info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Tüketici HukukuDevremülk Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir

3 Temmuz 2014

Devremülk Sözleşmeleri İptali ile ilgili gelen taleplerden ve görüşmelerimden anladığımız kadarıyla, insanlar çoğu devremülk sözleşmelerini psikolojik baskı altında imzaladıklarını söylemektedirler. Ne derece doğrudur bilinmez fakat satış stratejileri gereği bir çok satış işlemi psikolojik etkenler sayesinde gerçekleştirilmektedir. Satış eğitimi alan kişiler de zaten bu işin ehlidirler ve insanları çok çabuk etkilemeyi başarmaktadırlar. Bu yöntem etik midir değil midir tartışılır fakat satış için her yol mubahtır denilerek işlemler yapılmaktadır. Her satışta psikolojik bir etki yaratılmakta ve bazen ihtiyaç olmasa bile ürün yasa hizmeti alma gereği hissedilmektedir. Kanunlarımız da Tüketicileri bu yönden korumaktadır ve belirli sürelerde ve şartlarda tüketicilere cayma hakkı tanımaktadır. Ancak usülüne uygun yapılmayan devremülk satışlarındaki sözleşmeler ise farklı bir boyuttadır.  İptali gündeme gelebilecek satışlarda işlemler tapuda yapılması gerekirken tüketiciyi hemen ikna ederek geçersiz bir sözleşmeye imza alınmaktadır. Bu sözleşmeler de yok hükmünde olduğundan iptali mümkündür.

Devremülk İptali Mümkün Mü?

Devre Mülk ve Devre Tatil sözleşmelerinde cayma hakkı mevcuttur fakat insanlar bu hakkı nasıl kullanacaklarını bilmediklerinden bu haklarını kullanamamaktadırlar.  Satışı yapan firmaya bu haklarını kullanmak istedikleri söylediklerinde sürekli oyalanmakta ve yardımcı olunmamaktadır. Tüketiciler genelde telefonla yada mektupla bu taleplerini bildirseler de bu geçerli bir cayma değildir. Aslında geçerli olması mümkün olsa bile ispat açısından sorunlar çıkmaktadır. Cayma hakkını yanlış bir şekilde ifade ederek bildirim yapan tüketicin yargılama aşamasında bu yanlış bildirimi kendi aleyhine dönmektedir. İnternette bu konuda bir çok dilekçeler ve bildirimler olsa da çoğu hukuki dayanaklardan yoksundur ve tüketicileri yanlış yönlendirmektedir. Cayma hakkını kullanmak isteyen tüketici süre içerisinde muhakkak bir hukukçuya danışmalıdır. Aslında yapılan sözleşmeler incelendiğinde çoğunun kanuna uygun bir biçimde yapılmadığı görülmektedir ve aslında cayma süresi geçse bile sözleşme geçersiz kılınarak verilen bedeller ve senetler geri alınabilmektedir. Profesyonel ve Güvenilir Devremülk Firmaları ise Tüketicilerin bu taleplerini hemen karşılayıp gerekli işlemleri yapmakta ve tüketicileri mağdur etmemektedir. Alınan bedeller ve senetler de tüketicilere iade edilmekte, Devremülk Sözleşmeleri İptali gerçekleşmektedir.

Devremülk Alırken Verilen Senetlerin Geçersizliği

Devremülk satış sözleşmesi usulüne uygun yapılmadığı taktirde verilen senetlerin de geçersiz kılınması mümkündür. Bu işlemler için de Tüketici Mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir. Eğer senetler icra takibine konulmuş yada ciro edilmiş ise yine tedbir talepli olarak gerekli işlemlerin yapılması ve davaların açılması gerekmektedir. Dava öncesinde ise öncelikle ihtar gönderilmesi de faydalı olacaktır.

Tapulu Devremülk İptali

Bu tür sözleşmeler yapılırken firma hakkında gerekli araştırmalar yapılmalı ve sözleşme sonrası da alınacak hizmet düşünülmelidir. Malesef bu işi para uğruna yapan bir çok firmanın içinden hakkıyla ve gerçekten hizmet için yapanını bulmak da zor. Onun içindir ki en iyisi müşteri memnuniyetine önem veren ve referans alabildiğiniz ve sözünde duran firmalardır. Bu firmalar da gerçek anlamda devremülk hizmeti vermekte ve tapu devrini yapmaktadır. Böyle bir durumda mağdur olmamak için muhakkak bir hukukçuya danışması gerekmektedir.

Eğer böyle bir sözleşme yapmış ve cayma hakkınızı kullanmak istiyorsanız dikkatli davranmanız yararınıza olacaktır. Devremülk İptali İle ilgili görevli mahkeme daha önceleri Asliye Hukuk Mahkemeleri iken son düzenlemeler ile Tüketici Mahkemeleri bu görevi üstlenmiştir.

 

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr