Site icon Ankara Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK

Tapu Davaları ve Gayrimenkul Avukatı

Tapuya ilişkin konuda bulunan taşınmaz mallar olarak bilinen ev, arsa, tarla gibi birçok taşınmaz üzerinde hukuki süreçleri yürüten kişiler kanunlara göre avukatlar olmaktadır. Bu konular ile ilgili hizmet vermekte olan avukatlar, gayrimenkul avukatı olarak bilinir ve uyuşmazlıklar ve anlaşmazlıklar konusunda dava yollarında hizmet verirler. Bu konuda özellikle Ankara çok geniş bir çerçeveye bulunan ve başkent olması konumu ile birlikte gayrimenkul konusunda her zaman çekişmeli davaların ortaya çıktığı bir kenttir. Bu nedenle birçok kişi gayrimenkul avukatı arayış içerisine girmekte, hizmetleri alabilmek için bu konuda uzman avukatları tercih etmektedir. Avukatlar sayesinde gayrimenkul hukuku konusunda birçok farklı davada başarılı sonuçlar elde edilmekte ve tapu ile ilgili iş ve işlemler karışık olmaktan çıkarılmaktadır.

Herhangi bir gayrimenkulün tapu ile ilgili sıkıntılarının ortadan kaldırılması, inşaat veya satış ile ilgili durumlarının çözülmesi gibi noktalarda gayrimenkul hukuku için avukatlar dava yolunda danışmanlık ve temsil yetkisine sahiptir. Bu sayede gayrimenkul sahiplerinin haklarının korunması ve karşılaştıkları haksızlıklarda savunulması mümkün olmaktadır.

Gayrimenkul Avukatı Nasıl Çalışır?

Normal koşullarda her avukat gayrimenkul davaları ilgilenebilecek nitelikte bilgiye sahip olmakla birlikte bazı avukatlar bu konuda daha fazla uzmanlık sağlamış ve tecrübe elde etmişlerdir. Bu nedenle bünyesinde gayrimenkul avukatı olarak avukat çalıştıran bürolar bu hizmeti sunmakta olan avukatlar sayesinde tapu ve tescil davalarında etkin sonuç elde etmektedirler. Bu konuda çalışan avukatlar garimenkul davaları ile oldukça sık karşılaştıklarından tapu kayıtlarının düzenlenmesi, tahsis belgeleri, belediye imar kanuna karşı açılan davalar, ortaklığın giderilmesi, kamulaştırma, bedel arttırma ve geçit hakkı davaları gibi birçok konuda hizmet vermektedir. Bu konuda çalışan avukatların ilgilin kanun ve yönetmelikler hakim olması gerekmektedir. Ayrıca avukatlar bu konularda reklam yapamayacaklarından bire bir görüşülerek bu alanda çalışıp çaışmayacağı hakkında bilgi edinilmelidir.

Gayrimenkul Avukatı olarak Verilen Hizmet Türleri

Tapu ve gayrimenkuller ile ilgili sayılan birçok farklı konuda gayrimenkul avukatı hizmet verebilir. Bir örnek verilmesi gerekirse proje aşamasında kağıt üzerinde sözleşme imzalanması ile birlikte maket projeden görülerek alınan konutlar birçok kişinin uygun fiyatta olduğu için tercih ettiği gayrimenkullerdir. Fakat günümüzde birçok projede bu konutlar süresinde tamamlanmaz ve inşaat belirtildiği gibi gerçekleştirilmez. Bu gibi bir konuda kişiler hukuki olarak satış sözleşmesi ile belirlenmiş paranın iade edilmesini, sözleşmeden cayma hakkının kullandırılmasını veya cezai şart istenmesini talep edebilir ve dava yoluna gidebilirler. Bu dava sürecinde mağduriyet yaşayan müvekkiller için tüm hukuki hakların kullanılması ile haklar elde edilebilir.

Exit mobile version