info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Pratik BilgilerHakkımda Açılmış Dava Var Mı? Nasıl Öğrenilir?

22 Mart 2018

Hakkımda Açılmış Dava Var Mı? Nasıl Öğrenilir? gibi sorular sıklıkla gerçek yada tüzel kişiler tarafından sorgulanır hale gelmiştir. Teknolojinin ilerlemesiyle internet de gelişmiş, artık tüm işlemler yavaş yavaş intertnet üzerinden takip edilir hale gelmiştir. Adalet Bakanlığı da gelişmeleri takip ederek UYAP projesini geliştirmiş ve dava işlemlerini UYAP sistemi üzerinden takip etmeye başlamıştır. Bu gelişmenin yanı sıra e-devlet projesi de günden güne gelişmeye devam etmekte, kurumların yerel tüm hizmetlerini kendi bünyesine entegre etmektedir. UYAP sistemi ile de bütünleşen e-devlet sistemi Hakkımda Açılmış Dava Var Mı sorunusun cevabını ilk olarak verilebilir.

e-devlet Üzerinden Davaların Takibi

Öncelikle e-devlet sistemine girip giriş ekranı sayfasına ulaştıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır

blank

sisteme giriş için 5 seçenek yer almaktadır. Bu seçeneklerin açıklaması siste içeriğinde yer almaktadır. Sisteme girdikten sonra sağ üst köşede yer alan arama bölümüne  dava yazılarak gerekli sayfa görünecektir. Kolaylık olarak aşağıdaki linki tıklayarak da ulaşılabilir.

Hakkımda Açılmış Dava Var Mı bölümü tıklandığında aşağıdaki sayfa açılacak, hakkınızda açılan dava yada icra takipleri listelenecektir. Detay görüntüle tıklandığında dosyanın detaylarına erişilebilirir.

blank

detay görüntüle tıklandığında da aşağıdaki ekranda olduğu gibi dosyanın ne ile ilgili olduğu ve tarafları görülebilmektedir.

blank

e-devlet sisteminden görüldüğü üzere temel dosya bilgileri görülebilmektedir. Daha detaylı bilgi (Dava dilekçesini, icra takip detayını, şikayet dilekçesi, diğer dilekçeleri ve dosya içeriğini görme) için Uyap Vatandaş Portal Sistemi kullanılabilir.

UYAP Vatandaş Portaldan Dava Sorgulama

Uyap Vatandaş Portala e-devlet şifresinin yanı sıra Mobil İmza yada Elektronik İmza ile de giriş yapılabilir. E-devlet şifresi ile giriş yapıldığında yine dava detayları kısıtlı olarak görünecektir. E-imza yada mobil imza ile giriş yapıldığında ise dosya içeriği tamamen görülebilmektedir. Bir de e-devlet şifresiyle yapılan girişlerde dosya bilgileri e-devletten bakıldıktan sonra uyap sisteminden dosya kontrolü sağlıklı olacaktır. Zira tek tek tüm ülke adli birimlerinde sorgu yapmak zor olacaktır.

blank

diğer bir dosya sorgulama yöntemi de adliye tevzileridir.

Adliye Tevzi Bürolarından Dava Sorgulama

Adliye tevzi bürolarında dava sorgusu yapıldığında yalnızca o birimdeki dosyalar görülebilmektedir. Örneğin Ankara Adliyesinden yapılacak sorgularda yalnızca Ankara’daki dava dosyaları görülebilmektedir.

 

 

 

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr