info@kubrayildiz.av.tr
Basamaklı Sok. No:11 Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Pratik BilgilerHukuk Danışmanlığı Nedir, Nasıl Hizmet Alınır?

7 Eylül 2019

Hukuk Danışmanlığı ülkemizdeki yasalar gereği yalnızca avukatlar tarafından verilebilen bir hizmettir. Bunun en temel nedeni ise gerçekten Hukuk bilgisi olmayan kişilerin farklı ünvanlar altında kamuoyunu yanlış bilgilendirmesinin önüne geçmek ve bu hizmeti konusunu kontrol altında tutmaktır. Çünkü avukatlar kendi mesleğini ilgilendiren Avukatlık Kanunu ve uygulanabilirliğini sağlayan bir yönetmelikle görevlerini yaparlar. Aksi halde Hukuktan bihaber birçok kişi kendi alanı olmayan konularda faaliyet gösterir. Günümüzde bu şekilde girişimlerde bulunanlar olsa da gerekli şikayetlerle faaliyetlerine son vermek durumunda kalmaktadırlar. Yapılan iş aslında avukatlık faaliyetinin ta kendisidir. Avukatlar aynı zamanda Hukuk Danışmanıdır. Halk arasında bu terimler çok karıştırıldığından sürekli sorulur hale gelmiştir. Sanki danışmanlık için farklı bir uzmanlığın olması gerektiği düşünülmekte, Hukuk Bürosu ile Avukatlık Bürosu farklı yerler olarak bilinmektedir.

Hukuk Danışmanlığı

Şirketler Hukuku Danışmanlığı

Şirketler Hukuk Danışmanı / Danışman Avukat adı altında genelde dışarıdan sözleşmeli avukatlardan hizmet alsalar da kendi bünyelerinde de Avukat çalıştırabilmektedirler. Şirket bünyesinde sigortalı olarak çalışan avukatlar bu şirkette sigortalı oldukları sürece yalnızca vekaletini aldığı şirketinin ve onun izni ile grup şirketlerinin nam ve hesabına davalarını takip edebilir. Serbest çalışan avukatlar ise sözleşme yaptığı tüm şirketlerinin işlerini vekalet ile takip edebilir. Bu tamamen şirketlerin kendi tercihidir. Ücret olarak da bünyesindeki avukatına maaş öderken dışarıdan hizmet aldığı avukata Serbest Meslek Makbuzu karşılığı Avukat Danışma Ücreti öder. Danışman avukatın yanı sıra dava, icra yada diğer hukuki işlerin takibi için de şirketler avukatlarla çalışabilirler.

Serbest Hukuk Danışmanlığı

Serbest Hukuk Danışmanlığı aslında Avukatlık Bürolarından avukatların verdiği hizmettir. Serbest Çalışan Avukat demek, kendi bürosunda SGK 4b (Bağ-Kur) esasına göre kendi nam ve hesabına çalışan avukat demektir. Yani sigortalı olarak bir yerden maaş almayan, bürosu kendi işletmesi olan avukattır. Ücretini ise Serbest Meslek Makbuzu karşılığında alır. Bu durum da oldukça tartışılan bir durum olup hizmet karşılığı Fatura istenmektedir. Avukatlar ticaret yapmadıklarından Fatura düzenleyemezler. Bunun yerine Serbest Meslek Makbuzu düzenlerler. 

Her hangi bir konuda hukuki destek almak isteyen kişiler herhangi bir avukatın bürosunda Hukuk Danışmanlığı hizmetini Avukat Danışma Ücreti karşılığında alabilirler. Eğer dava takibi talep ediliyorsa vekaletname verilerek davanın takibi sağlanabilir.

 

 

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Basamaklı Sok. No:11 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr