info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

İcra İflas Hukukuİcra Takibi Avukatı Çalışma Alanları

8 Kasım 2018

Bir hukuk devleti olan ülkemizde sosyal ve toplumsal hayatın düzenlenmesi de dahil birçok resmi süreç kanunlar tarafından düzenlenmektedir. Bu kanunların ihlali durumunda haksızlıklara karşı dava açılır. Toplumsal suçlarda suçlulara kamu davası açılırken kimi durumlarda haksız yaşandığını düşünen kişiler avukatları aracılığı ile mahkemeye başvurarak hukuk davası açabilirler. Ülkemizde bu tür davalarında yanında bir dava çeşidi olayan ancak alacağın tahsilini amaçlayan icra takipleri halk arasında davalardan daha çok karşılaşılan bir durumdur. İcra davaları ise bu işlemlerden dolayı mahkeme huzurunda görülen dava türü olarak bilinmektedir. Bu davalar sonucu alacaklılar borçlarını tahsil etmek için yapılan işlemlere karşı alacaklılar haklarını talep ederler . İcra davalarına bakan avukatlar bu alanda uzmanlaşmışlardır. Kendisine icra davası açılmış ya da alacağı olan ancak alamayan ve bu nedenle icra davası açmış kişiler bir icra takip avukatı ile çalışmak isterler. Bu sebepten dolayı çevrelerinde bulabilecekleri  icra avukatını ararlar. Ancak avukatlar bu alanlarda reklam yapamadıklarından avukatın hangi alanda çalıştığının birebir olarak sorulması gerekmektedir. Eğer anlaşma sağlanırsa avukatlar icra takip sürecinin sorunsuz bir şekilde geçmesi için çalışırlar.

 

İcra Takibi Avukatı Nasıl Bulunur

İcra davaları karşımıza farklı hallerde çıkabilmektedir. Ancak hepsinin ortak özelliği bir alacaklı ile bir borçlu arasındaki takip nedeniyle gerçekleşmesidir. İnsanlar beklenmedik olumsuzluklar ya da ihtiyaçları nedeni ile bankalardan kredi çekebilirler. Ancak kredi borçlarını zamanında ödemedikleri durumlarda banka bu kredi borcunu geri alabilmek için kişiye icra takibi başlatır. Bu takip sürecinde takibi yapan kişi icra takip avukatı olmaktadır. Bununla birlikte bir kişi diğerine borç vereceği zaman alacağını garanti altına alabilmek için borç verilen para karşılığında senet imzalanmasını ister. Borç alan kişi borcunu belirlenen zaman içerisinde kapatmaz ise alacaklı kişi elindeki senetleri kanıt göstererek borçluya icra başlatabilmektedir. Bazı durumlarda ise ev sahipleri, kiraya verdikleri evlerden alacakları kirayı zamanında tahsil edemezse bunun için icra yoluna başvurabilir.

blank
İcra Takibi Avukatı

İcra Takibi Avukatı Çalışmaları

İcra Hukuku oldukça ciddi ve dikkat isteyen bir hukuk dalıdır. Gerekli borç tahsilatının yapılmadığı durumlarda borçlu durumda olan insanlara borçlarının karşılığı olarak hapis cezasının verilebildiği durumlar da vardır. Bu nedenle insanlar icra sürecinde icra takip avukatı ile çalışmak isteyebilirler. Bunun için araştırma yaparak bulabildikleri avukatları ile anlaşırlar. Bu icra avukatları kanunlar çerçevesinde alacaklının ve borçlunun hakkını arayarak hukuki sürecin kısa sürede ve her iki tarafın yararına olacak şekilde çözümlenmesi için çalışırlar. Bu sorunların çözümünde icra ile sorun yaşayan kişilere mağdur olmamaları için avukatlar ile çalışmaları önerilmektedir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr