info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

İş Hukukuİşçi Avukatı Çalışma Alanları Nelerdir?

8 Kasım 2018

İnsanların bir arada yaşadığı toplumlar içerisinde zaman zaman anlaşmazlıkların yaşanması mümkündür. Günlük hayatta yaşanan birçok anlaşmazlık kişiler arasında ya da başkalarının araya girmesi ile birlikte mahkemeye taşınmadan çözülebilmektedir. Ancak kimi durumlarda kişiler sorunları ile ilgili olarak kendi aralarında anlaşamazlar ve bu sorunlarının çözümü için mahkemeye başvurmak isteyebilirler. Mahkemeler her türlü anlaşmazlık durumu ve problemlerin adaletli bir şekilde giderilmeye ve bir sonuca bağlanmaya çalışıldığı yerlerdir. Mahkemelerde süreç toplum yararı için önceden belirlenmiş olan birtakım kanunlar ve kurallar çerçevesinde ilerlemektedir. Kişiler ise mahkemelere avukatlar yardımı ile başvurabilmektedirler. Avukatlar sorunlu durumun ne olduğunu dikkatli bir şekilde analiz ederek mahkemede savunmalarını yaparlar. Günlük hayatta haksızlıkların en çok yaşandığı yerlerden biri iş hayatıdır. Çalıştığı yerde kendisine haksızlık yapılan bir çalışanişçi, işçi avukatı yardımı ile arabulucuya ve mahkemelere başvurup hakkını arayabilmektedir.

İşçi Avukatı Ne İş Yapar 

İş hayatında çeşitli anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu anlaşmazlıklardan biri işçinin alacaklı olduğu yada haksızlığa uğradığı durumlardır. Bu gibi durumlarda işçiler haklarını alabilmek için işçi avukatı ile anlaşarak iş yerlerine karşı dava açmaktadırlar. Bu alacaklılık durumu genellikle ödenmeyen maaşlar olsa da kimi zaman ödenmemiş tazminatlar, yaptırılmamış sigortalar ya da verilmemiş tatil hakları olabilmektedir. Kimi hallerde ise işçiler zorla fazla mesai yaptırılıp daha sonra bu fazla mesainin ücretlerini alamayabilirler. Bu durumda da yine arabulucuya ve işçi mahkemelerine başvurulur. Bir diğer anlaşmazlık durumu ise işçinin haksız bir biçimde işten çıkarılması durumudur. Bu gibi hallerde eğer işçinin haklılığı mahkeme tarafından karara bağlanırsa işçiyi işine iade etmek durumundadır. Bazı durumlarda ise çalıştığı yerde mesai saatleri içerisinde iş kazası geçirerek yaralanan ve bu yaralanma sonra iş yerinden gerekli desteği göremeyen işçiler haklarını mahkemelerde aramak istemektedirler.

blank
İşçi Avukatı

 İşçi Avukatı Davayı Kabulü

Bir işçi çalıştığı kurumda birçok sorun ile karşılaşabilir. Çalıştığının karşılığı olan ücret kendisine ödenmez, işten çıkarılmasına rağmen tazminatını alamaz, haksız bir şekilde işten çıkarılır, çalışma sırasında iş kazasına uğrar. Bu gibi durumlarda hakkı olanı alabilmek için güvenilir ve alanında uzman olan bir işçi avukatı ankara ile anlaşarak durumu adalet önüne taşır. İşçi avukatları ise işçinin içinde bulunduğu durumu ayrıntılı bir şekilde inceler. Daha sonra ilgili kanunlar çerçevesinde işçinin haklı mı yoksa haksız mı olduğuna kanaa getirir. İşçinin haklı olduğuna kanaat getirirse yada daha fazla hak kaybına neden olması istenmiyorsa davayı kabul eder ve işçiyi savunur.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr