info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

İş Hukukuİşçi Mahkemesi Ne Kadar Sürer

28 Ekim 2019

                Davaların süreleri ile ilgili yapılan düzenlemede dava açıldığında tahmini bitiş süresi ile ilgili bilgi verilmektedir. Ancak bu süre kesin bir süre olmayıp farklı etkenlerden dolayı süre uzayabilmektedir. BU sebeple İşçi Mahkemesi Ne Kadar Sürer sorusunun tahmini cevabı dava açıldığında belirtilmekte ancak net bir zaman söylenememektedir.

Davanın Kısa Sürmesi İçin Ne Yapılabilir?

2018 Ocak ayında başlayan zorunlu Arabuluculuk süreci işçi alacakları davalarında da geçerlidir. Bu sebeple dava açmadan daha kısa bir sürede alacağa kavuşulmak isteniyorsa bu süreçte işveren ile makul şartlarda uzlaşmaya gidilebilir. Gerekirse kısmi fedakârlıklar yapılarak da dava ayçaya gerek kalmadan çözüm sağlanabilir.

Alacak tutarların belirlenmesi yada en azından bilirkişi aşamasında tespitini kolaylaştırabilecek delillerin sağlanması ve mahkemeye usulüne uygun olarak sunulması da süreçte etkilidir.

Konuya hakim olan uygun tanıkların belirlenmesi önemlidir. Aksi halde sırf tanıklık yapmak için mahkemece kişilerin dinlenmesi kararın geç yada istenilen gibi çıkmasına neden olabilir. Alacak konusunda birebir bilgisi olan, kendisini düzgün ifade edebilecek şahitlerin seçilmesi önemlidir.

İşçi Mahkemesi Ne Kadar Sürer konusunda mahkemelerin yoğunluğu ve süreçlerin karmaşıklığı da önemlidir. Ancak avukat tutma zorunluluğu olmasa da hukukçular davaların takibinde uzman kişiler olduğundan sürecin takipçisi olacaklarından olası süre kayıplarının önüne geçebilirler. Dilekçelere zamanında cevap vererek, raporlara, beyanlara yine zamanında cevaplar vererek mahkemenin kısa sürede sonuçlandırmasında etkin rol oynayabilirler.

blank
İşçi Mahkemesi Ne Kadar Sürer

Duruşma Günleri Ne Zaman ve Nasıl Belirlenir

Ankara gibi büyük şehirlerde İş Mahkemelerinin yetki alanları belirlenmiş olup kimi ilçelerin de merkez adliyelerde davaların görülmesi kararlaştırılmıştır. Küçük yerlerde ise Asliye Hukuk mahkemeleri davayı iş mahkemesi sıfatıyla karara bağlar. Dava açılırken bu hususlara dikkat edilmelidir. Dava açıldıktan sonra mahkeme işverenden işçinin özlük dosyanı ve tüm bordro, puantaj vs gibi çalışma kayıtlarını ister. İşveren bu sürede dilerse mahkemeden cevap için ek süre talep edebilir. Aynı süreçte eğer varsa başka kurumlardan talep edilen belgeler istenir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra mahkeme duruşma takvimine göre uygun bir duruşma günü belirleyerek tarafla yada varsa avukat vekillerine duruşma gününü bildirir. İlk duruşmalar ön inceleme niteliğinde olup mahkeme varsa yapılan itirazları dosya kapsamını inceler. Herhangi bir olumsuzluk yok ise ön inceleme duruşması tamamlanarak tahkikata geçer ve müsaitliğine göre yeni bir duruşma günü belirler. Davaya avukat vekiller varsa tarafların katılmalarına gerek yoktur.

Kıdem Tazminatı Davası Ne Kadar Sürer

Kıdem tazminatı da İşçilik alacaklarından olup aynı davada tüm işçilik alacakları için talepte bulunulabilir. Aynı şekilde bu alacak kalemi de arabuluculukta istenebilir. Bu sebeple İşçi Mahkemesi olarak anılan tüm davalara tüm işçilik alacaklarını kapsadığından aynı sürece tabidir. Yukarıda izah edilen tüm hususlar bu süreç için de geçerlidir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr