Online Avukat Danışma proje çalışmaları birçok kişi tarafından denenmiş olup başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Sebebi ise bu işin 3. bir kişiler tarafından aracı kullanılarak yapılmaya çalışılmasıdır. Ülkemizdeki kanunlar gereği avukatlar yapacağı işlerde aracı kullanamayacağı gibi reklam faaliyetlerinde de bulunamaz. Bu sebeple çeşitli ortamlarda online avukat danışma şeklinde yapılan yayınlar sakıncalı olup gerek aracılık yapan, gerekse de bu şekilde çalışan avukatlar açısından kanunda yer alan cezai müeyyideler yer almaktadır. Avukatlık Kanunu ve Reklam Yönetmeliği sıkı şartlara tabi olup olup avukatların mesleki açıdan çıkar ve iş sağlayan tüm faaliyetlerini kısıtlamakta, hatta yasaklamaktadır. Zira avukatlık Serbest Meslek Faaliyeti olup ticaret ile bağdaşmamakta, hatta kanunlarımız avukatların ticaret yapmalarının da önüne geçmektedir.

Müvekkil Avukat Arasındaki Online Danışma

Oline Avukat Danışma hizmeti teknolojinin de ilerlemesiyle avukatlar ve müvekkilleri arasında gerçekleşmektedir. Zira cep telefonlarının sürekli ulaşılabilir olması ve internete erişiminin artık her yerden mümkün olmasıyla müvekkiller artık avukatlarının bürolarına çok sık gelmemekte, mail yada telefon ile iletişim sağlanmakta, danışma hizmetlerini almaktadırlar. Avukatların bilgi ve belgeye dayalı görüş bildirmeleri esas olduğundan WhatssApp gibi uygulamalar sayesinde bu sorun da ortadan kalkmış, anlık olarak bilgi ve belge paylaşımı sayesinde müvekkillerin avukatlarına erişimi kolaylaşır hale gelmiştir.

Hizmet Almak İsteyenler Açısından Online Danışma

Müvekkil konumunda olmayan, avukat ile görüşme sonrası vekalet vermek isteyen yada yalnızca danışma talebi olan kişiler için Online Avukat Danışma fikri oldukça yaygın olmalı ki arama motorları üzerinden bu yönde yapılan aramaların sayısı oldukça fazladır. Avukata ihtiyacı olanlar ancak vakti olmadığından yada yakınlarında avukatlık bürosu olmayanlar, en önemlisi de yurt dışında yaşayanlar avukat ihtiyaçlarını internet üzerinden arama yaparak karşılamaya çalışmaktadır. Bu yüzden Online Avukat Danışma hizmetinin bu kişiler yönünde kullanılması yönünde çalışmaların yapılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz. Ancak bu hizmetin çıkar amacıyla 3. kişilere yaptırılmayıp direk olarak avukatın kendisinin kontrolünde ve tasarrufunda olan bir platform üzerinden yapılması esastır. Ancak bu hizmetin verilirken karşılaşılacak sorunlardan biri avukatlık asgari ücret tarifesinde ücretlerin “büroda sözlü danışma” ve “çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma” ve “yazılı danışma” olarak belirlenmesidir. Bu sebeple mail ortamında danışmanlık talep eden kişilere yazılı danışmanın saat üzerinden nasıl hesaplanacağı, yada telefon ile danışmanlık hizmeti almak istendiğinde hangi maddenin uygulanacağı karışıklığa neden olmaktadır.

Bilişim Sektörünün Online Avukat Danışma Projeleri

Online Avukat Danışma platformu oluşturma fikri sürekli olarak bilişim çağının da ilerlemesiyle girişimciler tarafından düşünülmekte, hatta zaman zaman denenmektedir. Bu girişimler Türkiye Barolar Birliği’nin müdahaleleriyle son bulmakta yada şikayetle söz konusu internet sitelerine erişim engellenmektedir. Çünkü bu projelerde girişimciler kendileri de bu hizmetten çıkar sağlama amacı güttükleri için ve bu işi yaparken reklam yapacakları için bu platformlar reklam yönetmeliği ile bağdaşmamaktadır.

Online Avukat Danışma

Özet
Makale Adı
Online Avukat Danışma
Tanım
Online Avukat Danışma hizmetinin uygulanabilirliği, sorunları.
Yazar
Yayımcı
Yıldız & Çolak Avukatlık Bürosu