info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

İcra İflas HukukuSenet Nasıl İcraya Verilir, İcra Takibine Konulur

24 Aralık 2015

Senet Nasıl İcraya Verilir sorusunun yanıtını alabilmek için hukuki karşılığı olan Senet Nasıl İcra Takibine Konulur sorusunun yanıtını aramak daha faydalı olacaktır.

Halk arasında avukatlara sorulan en popüler sorulardan biri de ödenmeyen senet nasıl icraya verilir sorusudur. Bu yazımızda da kısaca bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Senet icra takibi için zorunlu unsur denen hususların eksiksiz olması gerekmektedir. Bu hususlar tam olduğunda ve senedin ödeme günü geçtiğinde senet icraya verilebilir. Eğer senet üzerinde ödeme günü yok ise her zaman icra takibine konu edilebilir.

Senedin Zorunlu Unsurları Nelerdir

Senedin zorunlu unsurları, yani senet üzerinde mutlaka yazılı olması gereken bilgiler olmadığı takdirde senet geçerli olmayacaktır. Bu yüzden senet nasıl doldurulur yazısını okumadan Senet Nasıl İcraya Verilir sorusunun yanıtını alamayız. Bu unsurlar şöyledir;

  • Tereddütte mahal vermeyen ödeme vaadi. Yani dolduran kişinin bu senedi imzaladığında borç altına gireceğini açıklayan yazı.
  • Senedin en son ödeme günü yani vadesi. Bu sayede borçlu en son ne zaman borcu ödemesi gerektiğini bilecektir. Bu kısım boş ise senet istenilen zamanda icra takibine konulabilir.
  • Borcun ödeneceği yer. Bu sayede borçlu ödemeyi nerede yapacağını bilecek, aynı zamanda borç ödenmediğinde senedin takibe konulacağı yer de belirlenmiş olacaktır.
  • Keşide yeri, yani senedin düzenlendiği yer. Bu husus önemli olup, yazılmadığı taktirde borçlu ikametinde düzenlendiği kabul edilir.
  • Düzenleyen kişinin, yani borçlunun imzası. Borçlu imzası olmadığında senedin hiçbir hükmü bulunmayacaktır.
Senet İcraya Nasıl Verilir
Senet Nasıl İcraya Verilir

Senedin İcra Takibine Hazırlanması

Senedin nasıl icraya verilir sorusunun yanıtları arasında senedin icra takibine hazırlanması konusu da önemlidir. Bu sebeple öncelikle yukarıdaki unsurlar tamamlandıktan sonra takip talebi hazırlanarak icra dairesine verilir ve takip başlatılmış olur.

Konu başlı başına bir uzmanlık alanı olup bu yazıda vereceğimiz bilgiler temel bilgiler olacaktır. Bu yüzden senedin avukat ile takip yapılması daha sağlıklı olacaktır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr