info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Ticaret HukukuTicaret Hukuku Avukatı Hangi Hizmetleri Verir?

9 Eylül 2019

Ülkemizde ticaret gerçekleştirilmesi için alım satım ve hizmet konusunda kuralların düzenlenmesi ve hukuki düzlem elde edilmesi için Ticaret Hukuku kullanılır. Ticaret Hukuku, kendi içerisinde ticari işletme hukuku, kıymetli evrak hukuku ve ortaklıklar hukuku olarak farklı dallara ayrılır. Tüm ticari ilişkilerin düzenlenmesi için kullanılan bu kanunlar sağlıklı bir ticaret yapılmasını ve hakların korunmasını sağlar. Bu hukuk dalı üzerinde uzmanlık sağlamış avukatlar, ticaret hukuku avukatı olarak anılmakta ve bu alanda hizmet vermektedirler. Bu davalar çerçevesinde temel ticari davalar ve çekişmesiz yargı işleri birbirinden ayrılmaktadır. Bu konuda konkordato ve iflas davaları, haksız rekabet, Ticaret  kanununda ortaya çıkan davalar, Kıymetli Evrak hukukundan doğan davalar, şirketler hukukundan kaynaklı davalar ile şirketlerin alacak davaları gibi birçok nokta bulunabilir.

Ticaret Hukuku Avukatı Hangi Alanlarda Hizmet Verir?

Temel çerçevede ticaret hukuku avukatı ticaret hukukuna bağlı olarak şirketler, işletmeler ve ortaklıklar gibi birçok farklı alanda hizmet verebilmektedir. Konusu Ticaret Hukukuna giren davalar ilgi alanlarıdır. Bu alanlara örnek olarak;

 • Ticari anlaşma ve sözleşmeler
 • Ortaklık anlaşmaları
 • Sermaye artırma ve azaltma
 • Tasfiye
 • Kıymetli evraklar, senet ve çeklerin alacakları
 • Kredi anlaşmaları
 • Şirket sözleşmeleri ve hissedar sözleşmelerinin hazırlanması
 • Genel kurul ve yönetim kurulu işlemlerinin sağlanması
 • Yeniden yapılandırma
 • Danışmanlık
 • Acentelik ve bayilik konusuna sözleşmeler gibi birçok konuda hizmet alanı bulunmaktadır.

Ticaret Hukuku konusunda uzmanlık sağlamış bir avukat tüm bu konularda danışmanlık ve temsil yetkisine sahip olmakla birlikte genellikle köklü şirketler avukatlarla sözleşmeli bir şekilde çalışarak her noktada hukuki süreci takip edip bu şekilde işlem gerçekleştirmektedir.

Ticaret Hukuku Ve Dava Süreci

Genellikle ülkemizde dava süreci her noktada uzun bir zaman alsa da Ticaret Hukuku konusunda birçok işletme ve kişi hızlı sonuç almayı beklemektedir. Bu nedenle dava süreci ile ilgilenecek ticaret hukuku avukatı konusunda iyi bir seçim yapmak ve avukatın başarılı ve deneyimli bir kişi olmasını isterler. Ancak bu konuda avukatın sunacağı bir şey olamayacağından referansla çalışmayı tercih ederler. Avukatlar verileri nasıl kullanacağını iyi bir şekilde hesaplar ve dilekçe sunulmasından davanın yürütülmesine kadar her konuda işletme için avantaj oluşturur. Ticaret davalarında hak kayıpları ortaya çıkabileceği için başarılı bir temsil sayesinde bu kayıplar ortadan kaldırılabilir ve kapsamlı bir çalışma ile istenilen sonuca ulaşılabilir. Ticaret Hukuku ile ilgilenen avukat usuller ve şekiller konusunda ve emsal kararlar gibi birçok konuda tecrübesini ve bilgisini kullanarak kısa sürede başarı elde edebilir. Ülkemizde avukatların reklam faaliyetleri ve referans göstermesi yasak olduğundan bu gibi konuları avukatın ilan etmesi yasaktır. Bu sebeple avukat ile görüşülmesi faydalı olacaktır.

[fvplayer src=”https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2018/11/ticaret-hukuku-avukati.mp4″ width=”640″ height=”360″]

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr