info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Pratik BilgilerTrafik Kazaları Araç Değer Kaybı Tazminat Davası

28 Eylül 2016

Trafik kazaları araç değer kaybı davası; kaza sonucu aracın piyasa değerinde meydana gelen azalma sonucu araç sahibinin uğradığı zararın tazmini için açılmaktadır. Bu sayede trafik kazası nedeniyle kişilerin uğradığı mağduriyet giderilmektedir. Trafik kazaları sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmalar sonucunda talep edilecek tazminatlar için aşağıdaki linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Ölümlü ve Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat

Değer Kaybı davasını açılabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartlardan kısaca bahsedeceğiz.

Araç Değer Kaybı Hesabı Nasıl Yapılır

Araç değer kaybı hesabı dava açıldıktan sonra uzman bilirkişililerce yapılmaktadır. Bu hesap gerek mahkeme hakimi, gerekse de taraf avukatlarının taktir edeceği bir hesap olmayıp, piyasa koşullarını bilen bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse; daha önce hiçbir kazaya karışmamış, hasar kaydı ve hasarı olmayan, 80.000 TL değerinde 2013 Model bir araç kazaya karışmış olsun. Bu kaza sonucunda aracın bazı parçalarında değişim, bazı parçalarında ise boya işlemi gerçekleşmiş olsun. Burada dava açıldıktan sonra hakim tarafından davanın usulüne uygun açıldığına kanaat getirildiğinde ve gerekli ücretler yatırıldığında dosya bilirkişiye gönderilecektir. Bilirkişi yapacağı incelemede aracın kaza sonrası değerini 73.000 TL olarak tespit ettiğinden aradaki 7.000 TL fark araç değer kaybı davasının konusunu oluşturacaktır.

Trafik Kazası Araç Değer Kaybı Tazminat DAvası
Trafik Kazası Araç Değer Kaybı Tazminat DAvası

Kaza Kusur Oranı Davada Önemli midir?

Kusur oranı davanın esaslı unsurudur. Davayı açan taraf kusuru var ise taktir edilen tutarda kusuru oranında azalma olacaktır. Örnek vermek gerekirse kazada %25 kusuru olan davacı 10.000 TL olan değer kaybının %75 i olan 7.500 TL yi karşı taraftan talep edebilecektir. Aynı şekilde eğer karşı taraf ta dava açtıysa ve aracında değer kaybı varsa ancak %25 ini talep edebilecektir.

Aracın Daha Önce Hasarlı Olması Davanın Açılmasına Engel Mi?

Aracın daha önceden hasarlı olması davanın açılmasına engel teşkil etmemekte, ancak değer kaybı hesabında etkili olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; 50.000 TL değerindeki 2010 model bir araç, sağ ön kapısından hasarlı olsun. Bu araç daha sonra sol tarafından tamamen hasar görsün. Bu kaza ile önceki hasarın meydana geldiği yer farklıdır ancak öncesinde kazalı ve hasarlı olmasından dolayı değer kaybı hesabında eksilme olacaktır. Yani araç son kazadan önce zaten hasarlı olduğundan değeri düşüktür. Davada ise en son kazanın araca verdiği zarar hesaplanacaktır.

Araç Değer Kaybı Davalarında Sigorta Şirketi Sorumluluğu

Yargıtay yerleşik içtihatları Araç Değer Kaybının da sigorta şirketi tarafından karşılanması gerektiği yönündedir. Bu sebeple poliçe limitleri dahilinde sigorta şirketleri değer kaybı tutarından sorumlu olmaktadır.

Dava Kim Tarafından Açılmalıdır, Tarafları Kimlerdir

Dava, mağduriyeti olan kişi tarafından açılmalıdır. Avukat temsili zorunlu olmayıp avukat eşiliğinde takip edilmesi faydalı olacaktır. Davalı taraf ise hasara neden olan araç sahibi ve sigorta şirketi olacaktır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr