info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Tüketici HukukuTüketici Avukatı Ankara

8 Kasım 2018

İnsanlar toplum içinde birlikte yaşadıkları için bazı zamanlarda aralarında anlaşmazlıklar çıkabilmektedir. Bu anlaşmazlıklar genel olarak kendi aralarında giderilse de çözümlenemeyen ve büyüyen sorunlar mahkemelere taşınmaktadır. Mahkemeye taşınmış olan bu sorunlar, kanunlara uygun olacak şekilde çözümlenmeye çalışılır. Mahkemeye taşınan bu davaların süreçlerinde avukatların rolü büyüktür. Avukatlar davanın taraflarını temsil ederler. Temsil edecekleri durumu en ince ayrıntılarına kadar bilmeleri gerekir. Bu sayede dava süreci hızlı bir şekilde sonuçlanabilir. Davaların alanlarına göre ayrılmış farklı çeşitleri mevcuttur. Aile mahkemeleri aile içi davalara, ağır ceza mahkemeleri ağır suçlara ve işçi mahkemeleri ise iş ile ilgili açılmış davalara bakarlar. Bunların yanında bir de Tüketici Mahkemeleri de vardır. Tüketiciler satın aldıkları bir üründe sorun yaşadıklarını düşünürlerse Tüketici Avukatı ile birlikte üreticiye yada sağlayıcıya dava açarlar.

blank
Tüketici Avukatı Ankara

Tüketici Avukatı Nasıl Bulunur?

Tüketici davaları kendi arasında da çeşitli alanlara ayrılabilmektedir. Bu alanlardan biri Hakem Heyeti ile ilgili davalardır. Tüketiciler aldıkları bir hizmette bir problem olduğunu düşündüklerinde hakem heyetine başvururlar. Hakem heyetleri ise durumu tarafsız bir biçimde değerlendirerek bir sonuca varır. Kimi durumlarda Tüketici Mahkemelerine ayıplı mal davaları gelmektedir. Ayıplı mal davalarında üretici satmakta olduğu ürünün bir kusurunu tüketiciden bilerek ve isteyerek gizlediği durumlar görülür. Eğer malın ayıplı olduğu ispat edilirse tüketici davayı kazanabilir. Tüketici bu gibi dava durumlarında davanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilmek için bir tüketici avukatı ile çalışmak ister. Bunun için daha önce bu davalar ile ilgilenmiş ve bu alanlarda emsal kararların çıkmasını sağlamış olan avukatları ararlar. Böylelikle davanın kazanılma olasılığını yükseltmeye çalışırlar. Ancak Avukatlar reklam yapamadıklarından “Ben Tüketici Avukatıyım” şeklinde ilan yada reklam veremeyeceklerinden avukatlar ile karşılıklı görüşme sağlanması faydalı olacaktır.

Dava Açısından Tüketici Avukatı

Tüketici hukuku alanı, tüketicilerin sağlığını ve bütçesini korumak amacı ile ortaya çıkmış bir alandır. Tüketici hukuku ile aynı zamanda tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarını en doğru şekilde ve tam olarak öğrenmeleri hedeflenmiştir. Bu alanda açılan davalar arasında abonelik ile ilgili sözleşme sorunları, kredi kartı satışı problemleri, banka kredilerinde yaşanan sorunlar, kampanyalı ürünlerde görülen sorunlar, taksitli satışlarda yapılan haksızlıklar, garanti belgeleri ile ilgili yaşanan sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların çözümü için tüketici avukatı ile mahkemelere başvurularak hukuki süreç başlatılmış olur. Tüketici avukatları tüketicilerin üretici/sağlayıcı ile yaşamakta oldukları sorunları değerlendirerek gerekli çıkış yolunu bulurlar. Davalarda yetki Tüketici İkametgahıdır. Yani Ankara ilinde yaşayan biri davasını Ankara ilinde açabilir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr