info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Tüketici HukukuÖdenmeyen Tüketici Hakem Heyeti Kararı Banka İcra Takibi

17 Şubat 2011

Ödenmeyen Tüketici Hakem Heyeti Kararı İcra Takibinde dikkat edilmesi gereken husus kararın icraya konulacağı tarih değil, kararın verildiği tarihtir. Parasal sınırın üzerindeki ödenmeyen Tüketici Hakem Heyeti Kararı icraya konu edilmemektedir.

İşlemin yapılabilmesi için öncelikli olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararının tüketiciye tebliğ edilmesi , yani eline geçmesi gerekmektedir. Bu karar kanunun aradığı bazı şartlar gerçekleşmişse ilam niteliği taşıdığından ilamlı icraya konu edilebilmektedir. Başvuru için ikamet şartı aranmakta iken ödenmeyen tüketici hakem heyeti kararı icra takibi için tüm icra dairelerinden işlem yapılabilmektedir. Örnek olarak İstanbul ilinden çıkmış bir kararı Ankara’da da takibe koyabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru, Parasal Sınırlar ve Tahsil İşlemleri

Başvurularda dikkat edilmesi gereken husus ikamet edilen yerdir.

Konuya açıklık getirmek gerekirse Ankara Büyükşehir statüsünde bir ildir ve bir çok merkez ilçesi vardır. Bu ilçelerden bazıları ve Tüketici Hakem Heyeti olarak başvuruların en çok yapıldığı yerler Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Pursaklar, Etimesgut ve Sincan dır.

Eğer İkamet edilen ilçe örneğin Altındağ ise ve Banka Kesintileri 2.200,00 TL nin altında ise başvurunun yapılacağı yer Altındağ Tüketici Hakem Heyeti olacaktır. Aynı şekilde diğer ilçeler için başvurulacak yer ilçe Tüketici Hakem Heyetidir. Hakem Heyetleri genellikle Kaymakamlık binalarında yer alırken Çankaya Tüketici Hakem Heyeti nin ikinci farklı bir adresi daha bulunmaktadır.

Bir diğer konu ise yine İkamet edilen yer Ankara İlçesi ise ve kesintiler 2.200,00 TL nin üzerinde ve 3.300,00 TL nin altında ise bu kez başvurulacak yer ilçe Tüketici Hakem Heyetleri değil Ankara Tüketici İl Hakem Heyetidir.

Yine ikamet edilen yer Mamak, Yenimahalle, Çankaya, Keçiören, Altındağ, Pursaklar ise ve Banka kesintilerinin sınırı 3.300,00 TL yi geçiyor ise Ankara Adliyesi Tüketici Mahkemelerinde dava açılması gerekecektir. Eğer Sincan ve Etimesgut ise Ankara Batı Adliyesi, yani Sincan Adliyesinde dava açılması gerekmektedir.

Sınırın Üzerindeki Ödenmeyen Tüketici Hakem Heyeti Kararı için ne yapılabilir?

Yukarıda yazılı bedelin üzerinde verilen ve Ödenmeyen Tüketici Sorunları Heyeti Kararı Tüketici Mahkemelerinde delil niteliği taşımaktadır. Yani icra kabiliyeti bulunmamaktadır. Bu kararın icraya konulması halinde bankanın yapacağı şikayet ile banka avukatlarına vekalet ücreti ödenmesi gündeme gelebilmektedir. Bu sebeple Tüketici Sorunları Heyeti Kararı dikkatle incelenerek içerdiği bedele göre ne yapılacağı kararlaştırılmalıdır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr