info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Pratik BilgilerHukuk Bürosu

13 Ekim 2017

Hukuk Bürosu ve Avukatlık Bürosu arasındaki fark müvekkiller tarafından en çok sorulan sorular arasındadır. Neden bazı avukatların tabelasında Hukuk Bürosu yazıyor? Sizin tabelanızda ve kartınızda Avukatlık Bürosu yazıyor ama karşı tarafın dilekçesinde Hukuk Bürosu yazıyor. Onların sizden ne farkı var? Sizden daha mı büyük işler yapıyorlar? gibi sorular hayli artmıştır. Bu sebeple konunun düzenlenmesi gerektiği düşünülmektedir. Ankara Adliyesi çevresinde bulunan büroların tabelalarına bakıldığında aynı binada birden çok olan yerlerdeki tabela farklılıkları da göze çarpmakta, durumu yansıtmaktadır.

Hukuk Bürosu tanımının kullanması Avukatlık Kanununa göre aslında uygun olmasa da birçok avukat tarafından kullanılır hale gelmiştir. Açıkça yasak olarak nitelendirilmese de Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği 5. Maddesinde;

 “Aynı büroda birlikte çalışma halinde, avukatlardan birinin veya bir kaçının adı ve soyadı veya sadece  soyadı yanında “avukatlık bürosu” ibaresinin ve avukatlık ortaklığı halinde de; ortaklık sözleşmesinde belirtilen ortaklığın adı ve unvanı yanında “avukatlık ortaklığı” ibaresinin de yer alması zorunludur…” 

denilmektedir. Bu konu açıkça tartışmalara yer açmaktadır. Bu zamana kadar müvekkiller ve çevreden yaptığımız araştırmalarda Hukuk Bürosu tanımının kulağa daha hoş geldiği, ayrıca Avukatlık Bürosu tanımının tek bir avukatın çalıştığı bir yer, Hukuk Bürosunun ise birden çok ve daha büyük işlerin yapıldığı yer gibi göründüğü söylenmektedir. Avukatlık Ortaklığı tanımı ise birçok kişi tarafından bilinmemektedir.

Bir diğer varsayım da Law Firm, Law Office gibi yabancı kelimelerin Türkçeleştirilmesidir. Ülkemizde ve Yabancı Ülkelerin bir çoğunda anlatılmak istenen Avukatlık Bürosu da olsa İngilizce çeviride Law Office yada Law Firm olarak karşılık bulmaktadır.1

Avukat Meslektaşların bu algı üzerinden giderek bürolarında birkaç avukatın çalıştığını ve iyi bir prestij elde etme amacıyla Hukuk Bürosunu tercih ettikleri görülmektedir.

Düzenleme

Tanımın düzenlenmesi artık bir ihtiyaç olup gerek yazılı ve görsel basında, baronun bazı çalışmalarında ve bir çok resmi yayınlarda da Hukuk Bürosu kavramının benimsendiği açıktır. Bu sebeple bu yönde bir düzenlemenin yapılması meslektaşlar adına faydalı olacaktır.

1- Ankara Barosu – Şamil DEMİR

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr