info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Pratik BilgilerUyap Avukat Portal

19 Mart 2018

Uyap Avukat Portal yargıda avukatların işlerini kolayca yapmalarını sağlayan bir internet portalıdır. Avukatlar bu portal sayesinde adliyeye gitmeden dava açma, dilekçe gönderme, masraf yatırma, harç yatırma, icra talebi gönderme, icra sorgusu yapma, dosya sefahatlarını görme, CBS Dosya gönderme gibi bir çok işlemlerini kolayca yapabilmektedirler.

Dava Açma

Uyap Avukat Portaldan dava açma kolaylığı adliyelere gitmeden, sıra beklemeden kolaylıkla dava açma işlemini sağlamaktadır. Avukatlar için büyük kolaylık olup dakikalar içinde dava açılıp masraf ve harçları dosyaya ödenmektedir. Detaylı inceleme Uyap Avukat Portaldan Dava Açma başlığımızda yer almaktadır.

Dosya İçeriklerini Görme

Avukatların taraf olarak ekli olduğu dosyalar Avukat Portal üzerinden takip edilebilmektedir. Bu sayede dosyada taranmış olan tüm belgeler adliyeye gitmeden görülebilmektedir. Ayrıca Duruşma zabıtları, mahkeme yazışmalar, gerekçeli karar gibi tüm belgeler de dosyada yer almaktadır.

Dilekçe Gönderme

Uyap Avukat Portaldan Dilekçe gönderimi için öncelikle Uyap Döküman Editörü programının bilgisayarımızda kurulu olması gerekmektedir. Dilekçe Uyap Döküman Editörü programında hazırlandıktan sonra e-imza yada mobil imza ile imzalanmalıdır. Dilekçe eki varsa bunlara taralı olarak dilekçeye eklenebilmektedir. Dosya gönderme sonrasında sistemin otomatik olarak verdiği iş emri numarası not alınmalıdır.

Dosya Safahat Sorgulama

Dosya safahatı sorgulama işlemi de Uyap Avukat Portal üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Safahat, yani dosyadaki aşamalar, gelişmeler ile ilgili portal üzerinden sorgulama yapabiliriz. Güncel versiyonda Mahkeme olarak ayrılmış olup dava safahatında öncelikle mahkeme seçildikten sonra tarih aralığı ile dosyalardaki gelişmelerden ve yapılan işlemlerden haberdar olmaktayız.

Masraf Yatırma

Dosyalara mahkeme tarafından girilen masraflar görülüp tel tıkla yatırılabildiği gibi kendimiz de tutarı belirleyerek ve masraf türünü seçerek ödeme yapabilmekteyiz. Bu sayede mahkemelerdeki veznelere gitmeden online olarak masraf ödeme işlemi yapılabilmektedir. Ödeme yapmak için Vakıfbank hesabı yada Barokart hesabı kullanılmaktadır. Baro pulu ödemesi için ise barokart hesabı kullanılması gerekmektedir.

İcra Dosya Sorgulama ve Talep Gönderme

Uyap Avukat Portal üzerinden dosyada TC Kimlik Numarası ile ekli olan gerçek kişi borçlularının Mernis adresi, Sgk ve araç sorgulamaları online olarak yapılabilemektedir. Haciz koymak için ise talepler yine Döküman Editörü ile yazılıp e-imza yada mobil imzalı olarak gönderilebilir.

İcra Takiplerine İtiraz

İcra Takibine Uyap Avukat Portal üzerinden itiraz edilecekse itiraz talebi editörde hazırlandıktan sonra e-imza yada mobil imza ile imzalanarak vekaletname eklenip sistem üzerinden gönderilebilir. İtiraz edilecek dosya bilgileri sisteme girilirken dikkat olunmalı, yanlış dosyaya gönderim yapmamak için taraf bilgileri kontrol edilmelidir. Taraf bilgileri gizlilik amaçlı açık olarak yazmamakta, her kelimenin baş harfi yazmaktadır. Baro Pulu ve Vekalet harcı Barokart hesabından online olarak ödenmektedir.

Dosyaya Vekalet Sunma

Taraf olarak dosyaya vekalet sunmak için Uyap Portal kolaylık sağlamaktadır. Taraf olarak vekalet sunulmak istenilen dosyanın bilgileri girildikten sonra taranmış olan vekaletname eklenerek dosyaya gönderilir. Baro pulu ve Vekalet Harcı ise online olarak Barokart hesabından ödenir. Sistem otamatik olarak taraf eklememektedir. Bu sebeple mahkeme kalemi ile irtibat kurulması gerekebilmektedir.

CBS Dosya Gönderme

Cumhuriyet Basşsavcılıklarına şikayet için de dosya gönderil işlemleri yapılabilmektedir.

Görüldüğü gibi Uyap Avukat Portalı büyük bir proje olup yargı sisteminin işini kolaylaştırmaktadır.

 

 

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr