info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Aile Hukuku ve BoşanmaAile Avukatı Ne İş Yapar?

7 Kasım 2018

Hukuk, insan hayatında karşılaşılabilecek her durumla ilgili belirli bir çerçeveye sahiptir ve yargı yolunun işlenmesi için kanunlar ortaya çıkarmıştır. Bu kanunlar kendi içerisinde belirli kısımlara ayrılmak ile birlikte Türk Medeni Kanun kapsamında aileler içindeki problemlerin çözülmesi ve kişiler arasındaki ailevi sorunların ortadan kaldırılması için aile hukuku kavramı ortaya çıkmaktadır. Bu gibi bir konuda boşanma ya da aile içi şiddet gibi konularda dava sürecine gitmek istiyorsanız, aile hukuku konusunda bir avukat ile çalışmanız gerekir. Bu noktada hizmet aldığınız kişi aile avukatı olacaktır. Avukatlar, aile hukuku konusunda dava sürecinin işlenmesi, aile içerisinde şiddetin önlenmesi, kadınların, çocukların ve yaşlıların hukuki danışmanlık alması gibi birçok noktada hizmet sunmaktadır.

Aile hukuku temel olarak Türkiye’de bir proje olarak planlanmış daha sonrasında askıya alınmış bir durumda bulunduğundan dolayı Türk Medeni Hukuku çerçevesinde ki maddeler halen aile hukuku çerçevesinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle aldığınız avukatlık hizmetlerinde evlilik, nişanlanma, boşanma, velayet, nafaka, soybağı ve miras gibi birçok farklı konu ile ilgili hukuki hizmet yürütülebilir.

Aile Avukatı Nasıl Seçilmelidir?

Avukatlıkta resmi olarak uzmanlık olmamakla birlikte avukatlar kendi aralarında bazı alanlarda uzmanlaşmaktadırlar. Bu yüzden aile avukatı hizmeti almak istediğinizde, nasıl bir seçim yapmanıza dair gereken noktaları öğrenebilirsiniz. Bu noktada avukatlık hizmeti verecek olan kişi, aile kurumunun önemi iyi bir şekilde bilmeli ve aile yaşamın sıkıntılarını anlayacak nitelikte bilgi sahibi olmalıdır. Hukuki olarak tecrübe sahibi olmalı ve deneyimlerini iyi bir şekilde dava sürecine aktarılmalıdır. Başarılı bir avukat olarak dava meselelerinde ve davayı tarafınıza yönelik olarak sonuçlandırma konusunda başarılı bir konumda bulunmalıdır. Dava sürecinde yaşanabilecek hukuki olumsuzluklara ve şiddet gibi eylemlere karşı gereken tüm önlemleri alarak çocuk ve kadınların korunması konusuna dikkat etmelidir. Tüm bu noktaların yanında hukuka bağlı bir şekilde sorun çözen bir şekilde hareket etmelidir.

Aile Avukatı Neden Gereklidir?

Normal koşullarda her avukat aile içerisindeki sorunların çözülmesi için boşanma, velayet, nafaka ve tazminat gibi konularda hizmet verebilir. Fakat aile hukuku çerçevesinde görülecek davalar ile ilgili özel olarak aile avukatı üzerinden hizmet almak daha mantıklı bir yaklaşımdır. Çünkü bu konuda hizmet veren avukatlar toplumun çekirdeğini oluşturan ailenin korunması, sorunların çözülmesi ve her zaman dava sonucu ile boşanmaya gitmektense daha çözücü bir yaklaşımın elde edilmesini sağlarlar. Aile toplumu var eden kurum olduğu için avukatlar tarafsız bir şekilde yaklaşım sergilemeli ve dava sürecinde ise sadece müvekkilinin tarafında bulunmalıdır.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr