info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Kat Mülkiyeti KanunuApartman – Site İşletme Projesi

5 Ekim 2017

İşletme Projesi, Apartman ve Site gibi kat mülkiyetine göre yönetilen toplu yaşam alanlarında ana taşınmazın bir yıllık giderlerin karşılanması için ihtiyaç duyulan tutarın belirlenmesi için hazırlanması gereken bir projedir. İşletme projesi hazırlanmadan avans payı, yani aidatların hesaplanması mümkün değildir.

İşletme Projesinin Hazırlanması

Eğer hazırlanmış bir işletme projesi yoksa Kat Mülkiyeti kanuna göre yöneticinin derhal işletme projesini hazırlaması gerekmektedir. İçeriğinde ise; ana taşınmazın, yani apartmanın tahmini olarak bir yıllık gelir ve giderleri, tüm bu giderlerin karşılanması için kat maliklerinin ödeyecekleri aidat tutarları yer almaktadır. Tahmini olarak belirlenecek tutarlara bir önceki yılın verileri ve artış tutarları dikkate alınmalıdır. Eğer ilk defa hazırlanacak ise benzer bir yapının örnek alınması faydalı olacaktır. Aksi halde karşılanamayan giderler için kat maliklerinin mağduriyeti kaçınılmaz olacaktır. İşletme Projesi hazırlanırken apartman yada sitenin tüm gider hususlarının değerlendirilmesi gerektiği gibi ilerde oluşabilecek öngörülemeyen giderler için de bir pay belirlenmelidir.

İşletme Projesinin Tebliği

İşletme projesi kat maliklerine imza karşılığı tebliğ edilebileceği gibi posta yoluyla da gönderilebilir. Tebliğden sora itiraz süresi 7 gün olup bu süre sonrasında İşletme Projesi kesinleşir. Tebliğ işlemleri yöneticinin sorumluluğundadır.

İşletme Projesine İtiraz

İtiraz halinde projenin geçerliliği devam eder ancak kat malikleri kurulunun, tanin tüm kat maliklerinin olağanüstü toplanarak itirazı incelemesi gerekmektedir. Gündem maddesi tek maddeden oluşacak olup itirazın kabul görmemesi halinde yeni işletme projesi hazırlanacaktır.

İşletme Projesi Hazırlanmaz İse Ne Olur

İşletme Projesinin Hazırlanması kanuni bir sorumluluk olup doğacak zararlardan apartman yöneticileri sorumludur. İşletme projesinin olmadığı durumlarda aidat tutarının ispatı zorlaşacağından icra takiplerinde yada olası itirazın kaldırılması davalarında mahkemenin kanaati olumsuz olarak sonuçlanabilecektir. Ayrıca işletme projesinin tebliği halinde kısa sürede çözüme kavuşan itirazın kaldırılması davası yerine uzun süreç alan itirazın iptali davası açılması zorunlu olacaktır.

 

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr