info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Aile Hukuku ve Boşanmaİsim Değişikliği Avukatı Çalışma Alanları Nelerdir?

8 Kasım 2018

Toplumsal hayatta insanlar arasında çeşitli anlaşmazlıklar ve sorunlar görülebilmektedir. Bununla birlikte kurum ve kuruluşlar arasında ya da bu kuruluşlar ile kişiler arasında da problemler olmaktadır. Bu problemlerin çözümü tarafsız bir şekilde mahkemeler tarafından sağlanmaktadır. Mahkemeler konu ile ilgili belirlenmiş olan kanunları dikkate alarak adaletin yerini bulması için çalışmaktadırlar. Kişiler ise davalı oldukları durumlarda kendilerini savunmak için bir avukat ile anlaşırlar. Bu avukatlar sorunun ya da anlaşmazlığın ne olduğunu tam olarak belirler. Daha sonra konu ile ilgili yapılmış düzenlemeleri içeren kanunlar ışığında davalı kişinin hakkını en iyi şekilde savunur. Bununla birlikte haksızlık durumunda olduğu için dava açmak isteyen kişiler de bu işlemleri avukatlar aracılığıyla yaparlar. Avukatlar kişinin durumunu en iyi şekilde inceledikten sonra ilgili kanun ve yönetmeliklerden yararlanarak kişinin uğradığı haksızlığı gidermeye çalışır. Ülkemizde açılan dava çeşitlerinden biri de isim değişikliği davalarıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı isim değişikliği yapmak isteyen kişiler isim değişikliği avukatı aracılığıyla dava açabilirler.

blank
İsim Değişikliği Avukatı

İsim Değişikliği Avukatı Nasıl Çalışır?

İsim ya da diğer adıyla ad insanı tanımlayan bir olgudur. İnsan yaşadığı dünyada kendini bu adı ile tanıtır. Kimi durumlarda kişi üzerinde taşıdığı isimden rahatsızlık duyabilir. Bu gibi durumlar genellikle kişinin adının uygunsuz bir ifade içermesinden dolayı olabilmektedir. Böyle durumlarda kişiler isim değişikliği avukatı yardımı ile isim değişikliği davası açarlar. Ancak ilgili kanuna göre kişinin adının değiştirilebilmesi için mahkemeye geçerli bir neden sunulması gerekmektedir. Yalnızca geçerli sebeplerin olduğu durumlarda mahkemeler isim değişikliklerine onay vermektedir. Ancak ilgili kanunlarda bu bahsi geçen haklı gerekçeler açık bir şekilde belirlenmemiştir. Bu nedenle isim değişikliği davasında taktir hâkime kalmaktadır.

Davada İsim Değişikliği Avukatı ne yapar

Kendince haklı sebepleri olduğu için mahkeme kararıyla adını değiştirmek isteyen insanlar, isim değişikliği avukatı ile anlaşarak mahkemeye başvurmaktadırlar. İsim değiştirme davalarında mahkemelerce geçerli olabilecek bazı gerekçeler vardır. Kişinin adı kişiyi aşağılayan ve küçük düşürebilen ifadeler içeriyor olabilir. Doğumundan sonra nüfus kaydı yapıldığı sırada nüfus memurunun bir dikkatsizliği sonucu ismi yanlış yazılmış olabilir. Kişinin kendi inanç ve düşüncelerine aykırı olan ifadeler içeriyor olabilir. Kimi durumlarda ise kişinin adı daha önce yaşanmış olan bir olumsuzluğu hatırlattığı için kişi adını değiştirmek isteyebilir. Bütün bu nedenler mahkemeler tarafından geçerli bir neden olarak görülebilir. Bu nedenin gerekçelerinin en iyi şekilde yansıtılma görevi ise avukatlara düşmektedir.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr