info@kubrayildiz.av.tr
Göztepe Sok. No:17/A Hamamönü / ANKARA
Content Protection by DMCA.com

Bizi Takip Edin:

Ticaret HukukuKonkordato Nedir Ve Konkordato Avukatı Ne İş Yapar?

8 Eylül 2019

Ülkemizde yasalar çerçevesinde çalışma düzenlerinin belirlenmesi için kanunlar her zaman işlemeye devam etmektedir. Bu nedenle işletmeler ve büyük şirketler için yaşanabilecek kötü durumlarda konkordato adı verilen bir hak bulunmaktadır. Konkordato, borçlar veya maddi imkansızlıklar nedeniyle işleri bozulan, belirli kıstaslar ile ödeme gücünü yitirmiş ve mali durumda kötü gidişat gösteren iyi niyetli ve dürüst davranan borçluları korumak amacıyla düzenlenen bir iyileştirme kuruludur. Konkordato talebinde bulunmak için sermaye şirketleri ve kooperatifler hak sahibidir. Ana amaç, vadesi dahilinde borçlarını ödeyemeyecek ve tehlike altında bulunan işletmelerin borçlarını tahsil edebilmek için ve iflastan kurtulmak için başvurabilecek bir yolun sağlanmasıdır. Konkordato, adi konkordato ve mal varlığının terki suretiyle konkordato olarak oluşabilir.

İşletme veya kooperatif konkordato hakkını kullanacağı zaman hukuki düzlemde işlemi gerçekleştirmek için her ne kadar ülkemizde uzmanlık avukatlıkta kullanılmasa da konkordato avukatı olarak arayışa girerler. Bu konuda avukatlar iflasa tabi veya tabi olmayan vekillerin borçlu ya da alacakları olması sebebiyle konkordato talepleri için gerekli belgeleri temin edebilir ve mahkeme başvurusu gerçekleştirebilir. Ayrıca geçici mühletin uzatılması için talep oluşturabilir, konkordatonun tasdik edilmesini sağlayarak, konkordato komiserinin görevine ilişkin işlemlere karşı şikayet hakkını kullanabilir.

blank
Konkordato Avukatı

Konkordato Avukatı Tarafından Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Bir işletme veya kooperatif zor durumda bulunduğunda ve borçlarından dolayı mağduriyet yaşadığında konkordato hakkına sahip olmakla birlikte bu süreç içerisinde konkordato avukatı önemli bir destek oluşturmaktadır. Konkordato talebi için bazı belgelerin temin edilmesi ve bu belgelerle birlikte mahkeme başvurusu oluşturulması için avukat hizmet verirken, borçların ödenmesi konusunda talep edilen mühletlerin uzatılması için talepler oluşturabilir. Konkordatonun tasdik edilmesi konusunda hizmet veren avukat, komiser ile ilgili görevleri takip ederek gereken noktalarda mağduriyet oluşmaması için şikayet yolunu hukuki olarak sağlayabilir. Ayrıca iflas işlemi için konkordato başvurusu yapabilir.

Konkordato Avukatı Tarafından Başvuru Yapılması

Konkordato başvurusu gerçekleştirileceği zaman bu başvurunun hatasız şekilde yapılabilmesi amacıyla bir konkordato avukatı ile çalışmak mantıklı bir tercih oluşturur. Avukat tarafından başvuru Asliye Ticaret Mahkemeleri’ne yapılır ve borçlu ikamet adresine veya iş yerinin bağlı bulunduğu adrese tabi olan Asliye Ticaret Mahkemesi üzerinden başvuru gerçekleştirilir. Örneğin Ankara adresli bir şirketin davası Ankara ilinde görülecektir. Bu noktada avukat uzman bir konumda bulunduğunda, başvuru için hazırlanan dilekçe süreçte etkin bir rol oynar ve yeterince açık şekilde gereken koşulları sağlayarak mahkeme tarafından kabul edilebilir. Eğer uzman olmayan kişiler tarafından yanlış yada eksik talepler dilekçe hazırlanırsa, hazırlanan dilekçe, mahkeme tarafından kabul edilmeyebilir ve süreç doğru bir şekilde yürütülemez.

https://kubrayildiz.av.tr/wp-content/uploads/2020/02/LOGO-YAZI-3.gif
Hacettepe Mah. Öksüzler Sok. No:37 Hamamönü Altındağ / ANKARA
info@kubrayildiz.av.tr